29 Ocak 2017 Pazar

Fate Extella Hakkında

Fate Extella'ya Giriş ve Kısaca Hikayesi
Fate serisinin son ve uzun süreden beklenen Musou oyunun sadece playstation için olduğundan sahip olanlar şu an oynarken sahip olmayanlar ise merak ediyor ve hazır videoları sırayla izleyip zaman alsa da konuyu öğrenmeye çalışıyorlar ya da playstation'a ileri de geçme hazırlıkları yapıyorlar. Extella'yı bitirdiğim ve konusunu merak eden uzun videolarını izlemek istemeyen ya da playstation'a geçmeyecekler için yüzeysel bir konu özeti hazırladım. Yüzeysel olduğundan detaylara girerek +2-3 sayfa daha eklemeyerek basit tutum. 
İyi okumalar.

Önceki oyunları olan Fate Extra ve Extra CCC içeriğinden gelen yeni, dijitalize uyumlu ve özel kase savaşı için uygun bir boyut, SE.RA.PH

İlk Hikaye - Nero
Extra ve Extra CCC oyunlarından zafer kazanmış ana karakter(Nero’nun hitabıyla Praetor) ve Nero kendi bölgelerine sahiplerdir ve her şey güzel giderken birden Praetor için bir hafıza kaybı başlamış gibi görünmektedir. Nero her şeyi anlatarak ona bağlılığını tekrarlarken diğer hizmetkarlarda kendilerini gösterek durum değerlendirmelerini takdim ederler.
Nero için bu sorun yetmezmiş gibi bir den Praetor’ün aşkı için rakibi, diğer güçlü hizmetkarı Tamamo belirir. Onun kaybolduğunu ve rahatladığını düşünen Nero yine bir aşk savaşı içine gireceğini sanacakken Tamamo’nun davranışları biraz değişmiştir ve arkasında biri durmaktadır. Arkasındaki… İKİNCİ BİR PRAETOR MÜ?! Nero ve Praetor gözlerine inanamazken Tamamo bu durumdan hoşnuttur çünkü kendisine ait bir efendisi vardır. Yine de bu aralarındaki rekabeti geçirmeyecektir çünkü artık bu bölge savaşları iki Praetor içinde bulunan ve hizmetkarlarının kullandığı regalia parçalarını ele geçirme. 
[Regalia, geçici olarak kullanılan hizmetkara büyük bir güç sağlamaya yararken iki tarafında amacı bunu kendi efendilerinin yararı için ele geçirmektir.]
Tamamo’nun Caster sınıfı olması onu alan büyüleri konusunda tehlikeli yaparken birden başka bir Caster sınıfı hizmetkarın ortaya çıkışı ve Praetor ile Nero’ya sadakatini sunması sonucu durum eşitlenmiş gibi gelmektedir. Bu yeni Caster’ın adı Archimedes olurken işe yarar olduğunu verdiği bilgilerle gösteriyor gibidir. Tamamo ile savaşlar başlamışken gökyüzünün çatlamasıyla başka bir boyuttan gelen kılıçlı bir kız Nero’ya saldırmaya başlar. Çok güçlü olan bu zayıf esmer kız adının Altera olduğunu söylerken arkasında üçüncü bir Praetor görünür.
Geldiği gibi aniden gitmesiyle yeni savaş alanı belli olur. Altera’yı yenerek onun Praetor’ünü almak için başlanan savaşı Nero’nun kazanmasıyla Archemedes arkadan güçlü bir saldırı ile gerçek yüzünü gösterir. Her şeyi yok etmek isteyen Archemedes, Altera’nın yok edici formunu uyandırarak başta Nero olmak üzere yok etme niyetindedir. Altera bu gücün zorlaması ile Sephyr’e(Dev yok edici bir canavar) dönüşürken mana almaya devam ettiği efendisi konumundaki üçüncü Praetor’ü omzuna sabitlemiştir ve bir süre sonra onu da tüketecektir. Nero bunun olmaması için zorlu bir dövüşe girerek kazanır. Altera, yenildikten sonra sevgiyle yere inen efendisine dokunmaya çalışsa da yok olur ve hasar alan çevreden düşen büyük bir kayada üçüncüyü ezmek üzere iken tüm manası Sephyr tarafından yok edildiği için 1 saniye fark ile yok olur. Nero arkasını dönerken Praetor bayılır. Nero, onu kucaklayarak merkezlerine, tahtına götürdüğünde gözlerini yavaşça açar. Nero onun kucağındadır ve hüzünlü gözlerle ona bakmaktadır. Onun yanında her zaman olacağını söyleyip hafifçe konuşurken Praetor yorulmuştur ve gözleri yavaşça kapanmaya başlar.
(Sahne sonunda üçüncü gibi yok olurken mana alacak bir efendisi olmayan Nero da yok olur. Hüzünlü Son)İkinci Hikaye – Tamamo

Ola! Tamamo no Mae’nin diyarına hoş geldiniz! Burada tüm yönetim Tamamo da olurken her zaman sevgili, biricik efendisine danışmaktadır. Kendi efendisi varken mutluluğun zirvesindeyken amacı Nero’yu yenerek onun parçasını alarak efendisine vererek onu korumaktır. Tamamo, kendi takımındaki kahraman ruhlarına saygılı davranırken sadece Elizabeth’e temizlik ve benzeri küçük işleri vererek onu ciddiye almamaktadır. Elizabeth Bathory, kıyafet ve gösteriş meraklısı bir ejder kız olurken Tamamo’ya kızsa da emrinden çıkmamaktadır. 
Nero ile beklenen karşılaşma sonunda gelmiş ve iki tarafta tüm güçlerini kullanmışlardır. Bunun sonucu ayakta kalan kişi Tamamo olmuştur. Tamamo, Nero’nun Regalia’sını alırken Nero ve efendisinin manası biterek yok olmuşlardır. Tamamo, mutluluk dolu gelecek planlarını düşürken elindeki Regalia ani bir saldırı sonucu el değiştirmiştir. Saldırgan kaçmak yerine kendi yüzünü gösterirken, Tamamo buna şaşırırken ihanet yerine “yine ne aptallığın peşinde?” diye düşündüğü Elizabeth karşısındadır. Elizabeth kendini överek tapınılası bir kız olduğunu, kendine Dark Eliza denmesini istediğini söylerken bile Tamamo onu ciddiye almamaktadır. Sonuçta yaptıklarının da bir sınırı var derken Elizabeth parlak şeylere olan zaafı, ejder yönü ve aptallıklarını birleştirerek herkesin eline takarak kullanabileceği güç kaynağı Regalia’yı bir çırpıda ağzına atarak yemiştir! 
Keyifle midesine indirdiği sırada aşırı güç yüklemesi sonucu karnı ağrır ve herkes onun patlayacağını düşünürken Regalia gücünü onu geliştirmek için kullanarak Elizabeth ile birleşmiştir. Harika olduğunu düşünen Elizabeth uçarak uzaklaşırken Tamamo ile efendisi şaşkın ve eli boş eve dönerler.
------Altera’nın giriş sahnesi ve dövüşü Nero hikayesi ile aynıdır----

Dövüş sonrası Tamamo bir caster olarak efendisini desteklemekte ve onunla mutlu bir şekil alışverişe çıkmaktadır.

Üçüncü Hikaye - Altera
---Nero’nun hikayesinden başlamasından 1-2 saat öncesi---
Archemedes, yalnız olduğu bir anda zafer sahibi Praetor’ün yanına gelerek kendini tanıtır ve gelecek olan bir tehlikeden bahseder. Bir boyut kapısı açarak Praetor’ü kendi rızasıyla götürürken geldikleri yer, yerleri altın paralarla kaplı geniş bir mağaradır ve altınların hemen üzerinde bir dev uyumaktadır. Bu dev kız uyurken hiçte söylenen kıyameti getirecek gibi görünmemektedir diye düşünürken, Archemedes bir den “Onu şimdi yok etmelisin. İşte fırsat!” diye bağırır. Hayır cevabını almasıyla bağırmaya devam ederken dev kız uyanır ve Praetor’ü yakalar. Archemedes, dev’e hitap ederken elinde yakaladığının onu yok etmek istediğini ve onu yok etmesi gerektiğini söyleyerek gerçek niyetini belli eder. Praetor yakalandığı sırada kendini ruh, zihin ve beden olmak üzere 3 parçaya böler. Bir parçası Nero’ya, diğer parçası Tamamo’ya ve son parçası da dev kızın elinde kalır. Buna şaşıran dev kız onu yok etmeyeceğini söyleyerek Archemedes’i atar ve yakaladığı kişiye kendi “Altera” olarak tanıtır. Altera yakaladığı kız ile konuşurken onun 5 dakika öncesini hatırlamadığını ve hafıza kaybı yaşadığını fark eder. Ona artık onun esiri ve kendisinin mana kaynağı olarak sözde efendisi olduğunu belirtir. Altera’nın bölgesine girildiği anda alarmlar çalarken, Altera yeni esirini mağarasından dışarıya bir geçitten geçirir. Üçüncü Praetor, yanına baktığında Altera onun boyutunda ve bunun esirinden mana çeken bir kabuk olduğunu söyleyerek düşmanları aramaya başlar.
Rakipleri Nero ve Tamamo ile sıra ile karşılaşırken onların kahraman ruhları ile de savaşa girmiştir. Kendi yolu üzerine Jeanne, İskandar ve Gilgamesh ile dövüştükten sonra onu izlemeye karar verdiklerinde kendi bölgesi ve takımını tam olarak kurmuştur. 
Dış dünyada Altera sert bir kız olarak başarılarını kazanırken, mağarası içindeki dev bedenine geri döndüğünde esiri ile konuşurken kişiliğinin tersi hassas bir kız olmaktadır. Bu hassas kişiliği ile hafızası olmayan esirin ilişkileri kaçma düşüncesini bırakıp güven ve duygusallığa dayalı hale gelmiştir.
Son kısım olan Regalia kazanma sırasında Archemedes yine ortaya çıkarak gerçek doğasını Altera’yı yok edici canavar formu olan Sephyr’e dönüştürmek için göstermiştir. Üçüncü Praetor artık tek kalmıştır ve karşısında bir canavar onu yok etmek için duruyordur. Korku nedir bilmez bir şekilde karşısındaki canavara karşı hizmetkarı olarak gördüğü kızın adını haykırarak onu çağırmıştır. Altera bir yok edici değil, sadece efendisini korumak isteyen bir hizmetkar olarak bu çağrıya cevap vererek belirmiştir ve kendi canavar formuna karşı dövüş başlar.

Dövüş sonunda Altera yüzünde hüzünlü bir gülümseme ile her şey için teşekkür ederken yavaşça yok olur ve ardından sıra Praetor’de dir.

Dördüncü Hikaye – Nero(Regalia)

Her şey ilk hikayenin başlangıcı gibi ilerlerken bu sefer Archemedes niyeti başta fark edilir ve dövüşte yenildikten sonra kaçmasıyla genel durum değerlendirilmesi yapmaya başlanır. Nero, Praetor için diğer iki parçasını toplayarak tekrar bir bütün haline getirmeyi amaçlamıştır. Bunun için ilk olarak Tamamo ile konuşarak ona durumu anlatır. Tamamo da aynı fikirdedir ama gerçek efendisini Nero tarafında değil de kendi tarafında birleştirmeyi isteyerek Nero’da Regalia parçasını ister. Bunun üzerine Regalia için girdikleri dövüşte Tamamo kaybetse de Nero son darbeyi vurmaz ve onun parçasını alarak birleştirir. İki parçanın anıları sahip Praetor için ikisi de “daha çok kimin efendisi baskın geldi?” diye düşünürken ikisini de aynı derecede sahiplenerek iyi anlaşmaları söylenir. 
Dövüş sonrası takımlar birleşir ve aynı yerde yaşamaya başlarlar. Praetor ile Nero yakınlaşacakken Tamamo’nun oraya gelmesi, Tamamo yakınlaşmak üzereyken Nero’nun gelmesi derken zamanları romantik aşk üçgeni modunda geçmeye başlamıştır. 
Altera’yı da unutmayarak onun içinde kendilerini hazırlamaktadırlar. Altera’nın bölgesinde ona meydan okuduklarında, yapılan dövüş sonucu kazanmışlardır. Dövüş sonunda Altera’nın yanında üçüncü Praetor çıkarak kendi zamanının bittiğini açıklamıştır. Ayrılma sonucu parçaların yok olması kaçınılmazdır ve yok olmaya o da başlamışken kendi parçasını diğer Praetor’e atar birleştirmesini söyler. Altera ile zor vedalaşmalarının ardından yok olur. Mana kaynağı kesilen Altera’nın bedeni de yok olmaya başlamıştır. Nero’nun tüm yaptıklarından derinden etkilenen Altera, Nero’ya kendi kılıcını vererek kullanmasını isteyerek yok olur. 
Artık Praetor tamamlanmış ve hayati tehlikesi kalmamıştır ki Archemedes ortaya çıkarak onlara Altera’yı yolundan çektikleri için teşekkür eder ve onların üzerine gökyüzünden silahını gök taşı gibi düşürerek son zamanları olduğunu söyler. 
Nero her ne kadar güçlü olursa olsun neredeyse bir gökdelen boyunda ve onun üzerine düşmekte olan bir tehlikeyi yok edemeyecektir. Tehlike yaklaşmışken birden Titan Altera Nero’nun arkasında belirir ve gelen dev parçaya yumruk atarak onu savuşturarak Nero ile Praetor’ü kurtarır. Archemedes, Titan Altera’ya şaşırır çünkü mağarasında trans halindeyken onu uyku modunda bir kapan içinde mühürlemiştir. 
Nasıl çıktığına gelirsek, Elizabeth’ e teşekkür edilebilir. Olaydan birkaç dakika önce Elizabeth mağaraya Titan Altera’nın uzaylı kanını içerek kendini güçlendirmek için gelmiştir ama Titan Altera kapan içinde olduğundan ona ulaşmayınca kapanı kırmıştır. Elizabeth, nereye dişlerini geçirip kan içeceğini düşünürken Titan Altera uyanmış ve bir anda onu yakalamıştır. 
Titan Altera’nın yumruğu ile tehlike geçici olarak geçmiş olsa da Archemedes düşen parça ile bütünleşmiştir ve saldırmaya hazırdır. Titan Altera onu yok etmek için öne çıkmaya hazırdır ama yumruk attığı kolu bile yok olmaya başlamışken bu onun için imkansız demektir. Nero onu durdurup kendisinin yapacağını söyleyerek ondan aldığı kılıcı çıkarır. Mana’sını ona aktarak kılıçla birleşerek yeni bir dönüşüm ortaya çıkarır. Kanatlar, yeni zırhı ve kılıcı ile tam bir Valkyrie görünümüne sahip Nero(Saber Venus) mücadeleye atılır hedefin çekirdeğini de yok ederek her şeyi bitirir. Titan Altera da ona bu sırada yardım ederken artık tüm gücü bitmiş ve gülümsemesiyle onlara teşekkür ederek yok olmuştur. Bu yok olmadan gelen kalıntıların arasından masum bir küçük Altera çıkar.
Her şeyin geçmesinden sonra verilen ziyafet gibisi yoktur ve bu ziyafet masasında Nero ile Tamamo aynı anda Praetor ile daha da yakınlaşmak için çalışırken bir küçük Altera, Praetor’ün kucağında belirip yemeklerin tadına bakarak “biri iyi medeniyet, biri kötü medeniyet ama ikisi de çok lezzetli” diyerek ortaya çıkar. Nero ona iyi ya da kötü medeniyet olmadığını anlatırken bir aile tablosu çizerek mutlu sona ulaşırlar.

Ana hikayeleri bitirdikten sonra diğer tüm yan hikaye ve onların karakterleri de açılırken yeni dövüş modu ve özelleştirmeler ile beraber kullanabilirsiniz.Her karakterin kendi hikaye bölümleri içinde alternatif sonları da bulunmaktadır.

Hikaye bittiğine göre kızların dlc kıyafetleri de kullanarak yaptıkları koşu videosuna bakmayı da ihmal etmeyin.
Hiç yorum yok:

Yorum Gönder