12 Şubat 2021 Cuma

Japonya Hakkında 
-Anime Stüdyosunda Çalışma-

Güncel bir şeyler yazmayalı biraz zaman geçti ve bazı arkadaşlarımla Japonya da Anime sektöründe bilinmeyenler ve merak edilenler olduğunu konuşurken fark ettiğimde onlara açıklarken burada da yazmak istedim.

Japonya da anime stüdyosunda işe girmek kolay mı? Evet
Bu işi sürdürmek zor mu? Kişiye göre değişir ama genel olarak yorucu
Kazancı iyi mi? Orta
Şimdi bunların açıklamalarına geçiyorum,
Öncelikle bir Anime stüdyosunda çizer olarak çalışmak için N3 ya da N4 seviyesinde Japoncanız ve birazda ingilizceniz olması gerekiyor ki söylenenleri anlamada zorluk çekmeyin. Ardından iş itibari ile dijital çizim yapan biri olmanız gerekmektedir. Çizim seviyeniz orta olsa yetiyor çünkü temel çizgiler ve basit renklendirme yapılması isteniyor ya da bunun yerine temel çizgileri çizerek boyamanın bir önceki aşamasını da yapabilirsiniz. Yapması basit geliyor ve zor değil ama işin detayı burada başlıyor. Çünkü maaş diğer yerlerde olduğu gibi saatlik(aylık ücret) olarak hesaplanmıyor. Çizdiğiniz sayfa başına 200 yen(180-250 arası firmadan firmaya göre değişiyor)kazanıyorsunuz. Fena değil gibi geliyor ama ayı çıkarmak için 400 sayfa çizmeniz gerekiyor. 80.000 yen kazanmanız için 400 sayfa çizmeniz gerekiyor ve bununla 1 aylık ihtiyaçlarınızı ancak karşılayabilirsiniz.
Kiralara 1+1 bir daire için aylık 40.000-75.000 arası değişmektedir. Eğer Tokyo da merkezi bir yer bakarsanız bu fiyatlar 75-100.000 arasında olabiliyor ama genelde çizerleri düşünerek çoğu yerde herkesin kendi odasının olduğu apartmanlarda olabiliyor ve buralarda elektrik, su ve diğerler ortak kullanıldığı için kiraları da uygun olabiliyor. Bu sebeple Tokyo harici ya da Tokyo merkezde olmayan Anime stüdyoları daha tercih edilesi ilk başlarda. Gerçi çoğunun olduğu yer Tokyo ama biraz bakınmak gerekiyor.
Çizimleri yetiştirmek için mesai saatinden sonra evde de çalışmanız gerekebiliyor bazı zamanlar ve bu çoğu kişinin 1 yıl çalışmasına ve sonra sektör değiştirmesine sebep oluyor(genelde oyun firmalarına geçerek orada devam ediyorlar). Eğer işinizde hızlı ve kendinizi iyi ayarlarsanız bunlara gerek kalmaz ama çok çalışmak istemiyorum bu sektörde ama kalmakta istiyorum derseniz çoğu kişinin yaptığı gibi internette biraz aktif olarak destek alabilir ya da yılda iki kere olan Comiket ve benzeri etkinliklerde kendi eserlerinizi(manga, doujinshi, çizim albümü, poster vs) satabilirsiniz. Bu etkinliklere katılım ücretsiz olurken zamana geçirmesinin çok keyifli olduğunu söyleyebilirim. Bir amatör doujinshi 400-800 yen arası satılıyor ve tanından artistlerin başarılı çalışmaları da 800 ile 1300. Sayfa sayısı, kalitesine göre fiyatlar değişim gösterebilir tabi ama her zaman satılır. Cosplay konusunda girmenizi önermem çünkü rekabet aşırı fazla ve ciddi.
Eğer bir arkadaşınız ile ortak evde kalırsanız bu çalışma temposu ve kazanç kısmı sizi o kadar uğraştırmaz.


Ben mi? Bunu daha önce düşündüm mü? Evet. Bir Anime Stüdyosunda çalıştım mı? Sayılır. Pro ekranlı tabletlerden bende kullanabildiğim ve online çalışanlarda olduğu için ücret başı sayfa çizimlerini yaptım. Gerçi küçük yer olduğu için çeviri işini de bana vermiş ve bayağı uğraştırtmıştı. O yüzden yerinde çalışmanın öneminin altını çizmek istiyorum. Başvuruları japonca ve ingilizce olan sitelerinden çalışmalarınız ve kullandığınız programları ekleyerek yapabilirsiniz. Yabancı olduğunuzdan genelde olumlu bakılıyorsunuz ama cevap süreci 5 gün ile 1 ay arasında olabiliyor. Olumlu olması durumda skype, zoom vs programlarla ön görüşme ve sonrasında giderek başlayabilirsiniz. Gitmeden 1 aylık birazda olsa pahalı bir yerde rezervasyonunuzu yaptırabilir ve sonra uygun bir yere geçebilirsiniz. Bunun hakkında daha önce yazmıştım gerçi ama sorularınız olursa cevaplarım. Ayrıca bunlardan gözünüz korkmasın. Amatör olarak bireyselde çizim yaparak daha sonra bir firmaya da geçebilirsiniz. Seçenekler çok çeşitli ama ilk olarak her zaman bu konu hakkında bir Anime stüdyosunda başlama olduğu için bu ön planda tuttum.


pixiv 6505106 (LordCha)

Şimdilik bir süre kendime zaman ayırmayı hedefliyorum(ne kadar yapabileceğim belli olmasa da).İlerleyen zamanlarda herkese açacağım çalışmalarım olacaktır ve bu olduğu zaman sizin de desteğiniz olursa memnun olurum. Şimdilik pixiv hesabımda paylaştığım en son çizimimi ekliyorum.


TOUHOU
Gensou Mangekyou ~The Memories of Phantasm
Bölüm 9, türkçe olarak "Touhou Gensou Mangekyou ~The Memories of Phantasm" sayfasına eklenmiştir.

1 yorum: