17 Nisan 2016 Pazar

Japonya Yazısı.1

Sıradaki İstasyon - Japonya
次の駅 -日本
Japonya hakkında bilinenler, bilmedikleriniz, püf noktaları, japonya'da yaşam, doğru bilinen yanlışlar, mitler ve dahası hakkında yazmaya karar verdim. Tatile gidip gelenler, orada yaşayanlar, alışveriş, arkadaşlarla konuşma ve araştırma derken her geçen gün yeni bilgiler ortaya çıkıyor ama size bilmenizde faydalı olabilecek ve ekstralarla ilgili konulardan bahsedeceğim.

Japonya'dan önce ilk ulaşım konusuna biraz değinelim. 12 saat süren direk uçuşun harici fiyatı biraz daha uygun koreden japonya aktarmalı uçuşta bulunmaktadır. Gidiş-dönüş bileti 2000 tl civarında. Aktarmalı uçuşu seçerseniz 1 gününüz tam olarak gidiyor. Kore de indikten sonra japonya uçuşunun saatini de beklemeli ve valizinizi sıra bekleyerek almalı ve yeninden bagaj kuyruğuna girerek vermelisiniz. Tabi yanınızda taşıyabileceğiniz bir çanta ya da fazla büyük olmayan bir valiz ise bu sıralarda beklemenize hiç gerek yok. Koltuğunuzun üzerine koyma rahatlığıyla gidebilirsiniz. Uçaklarda herkesin 18 kiloya kadar bagaj hakkı bulunmaktadır. Dönüşte getireceğiniz hediyelikleri ona göre ayarlayın. Eğer 18 kiloyu geçerse de ek ücret ödeyerek bu kilonun üzerine çıkabilirsiniz.


Bir kaç haftalık tatil için kalacak yerler
Kalacak yer konusuna gelirsek, önceden yerinizi ayırtmanız önemli. Ayırtmazsanız da orada kalacak yer sorunu yaşamazsınız ama ilk bir kaç gün biraz daha pahalıya kalmaktan ve uçuş yorgunluğuyla yer aramaktan kurtulursunuz. Yerinizi booking'den ayırtabilirsiniz. Gezeceğiniz yerlerin başında tokyo geliyorsa burada kalmak istemeniz normal ama fiyatları yüksek. Belki indirimli bir kampanyaya denk gelebilirsiniz ama geçen ay 2,5 yıldız seviyesinde Tokyo'daki bir pansiyonu 12 günlüğüne 1500 tl'ye ayırttım. Bu da son kalan odalar olduğundan biraz indirimli fiyatıydı.

Daha mı ucuz olsun? Pekala, daha ucuz seçenekler mevcut ama odanızı 2-3 kişi ile paylaşmanız gerekebilir ve ücreti %20-35 arasında daha ucuz olacaktır. Daha mı ucuz isterdiniz? O zaman vampir usulu konaklamaya merhaba deyin ve tabutumsu bir deneyime merhaba deyin. Kapsül Oteller!
Şu an yattığınız yatağın eninden biraz daha küçük ve içinde havalandırması bulunan konaklama seçeneği. Bahsetsem de kesinlikle önermiyorum. "Daha ucuz ve gün içinde zaten dışarıda olacağım" diyen bazı kişilerin daha içine girdiği ilk dakikadan pişman olduğu yerler diyebilirim.
Bu fiyatlarda daha iyi koşullar ya da bu normal koşullarda daha düşük fiyatlar isterseniz de size Tokyo'ya yakın yerlerde kalmanızı önerebilirim. Şehre ve merkezine yakın oldukça fiyatları artmakta ve otobüs ya da trenle 30 dakika mesafede olan yerler işinize biraz daha yarayabilir.
Diğer seçeneğiniz ise sakura house otel ve apartları. Onda da rahat olarak kalabilirsiniz ama 1 ayın parasını peşin aldıklarından, yeri bakımından ve daire siz çıkınca boşta kalacağından kısa kalacaklar için az tercih edilmektedir.

Yukarıda yazdıklarım japonca bilmeyip ingilizce ile yer sorununu ortadan kaldırmak mümkündü ama sizin için japonca yazı ve konuşma bilginizi orta seviye olmalı. Başka bir ülkeye gitmenin ilk koşulu orasının dilini biraz öğrenip gitmektir ve bunu yazdığım için "bunu söylemeye gerek yok" diye düşünebilirsiniz ama cidden bunu düşünmeden gidenler var ve onlara da değineceğim ama şimdi konuyu dağıtmadan uzun süreli yerler hakkında biraz konuşayım.

Bir ay ya da daha uzun süre için kalacak yerler
Çoğu yabancının tercih ettiği ve önceden ayırtılabilen sakura house işinize yarayabilir. 42.000 yen/660.000 tl'den başlayan aylık eşyalı daireler tam sizin için. Eğer ilk haftadan alışırsanız, dairenizi kiraladığınız ayları daha da arttırabilirsiniz ama uzun süre kalmayı düşünüyorsanız burada 2-3 ay gibi bir süre oturmanızı öneririm alışana kadar. Çünkü daha ekonomik ve daha iyi yerlerde mevcut ama bu yerlerin ilanları japonca ev ilanı sitelerinde ve o bölgelerde bulunuyor. İlan tabelalarında boş daire standart daire ya da o evlerin olduğu site/sitelerin girişin boş daire yazısı bulunabiliyor. Bunları merkezden biraz daha uzaklaşırsanız bulmanız kolaylaşacaktır. Çünkü merkezde fiyatlar her şehirde olduğu gibi artmakta ve böyle arayışlara hiç gerek kalmamaktadır.

İlk kez gidecek biri ne kadar Japonca bilmeli?
Kısa bir tatili ingilizce ile halledebilirsiniz ama en azından japonca pratik konuşma kılavuzunu yanınıza alırsanız daha iyi olur. Bunun harici japonca bilginiz çok az ise işe ilk olarak alfabeyi ezberlemekten başlayabilirsiniz. Hiragana, Katagana ve Kanji olmak üzere 3 tane alfabe kullanılmaktadır ve ilk olarak Hiragana ezberlenir. Sizde Hiragana bilirseniz anlamlarını bilmeseniz bile çoğu yazıyı okuyabilirsiniz. En basitinden durak ve levhalarını okuyabilir ve ineceğiniz yeri karıştırmazsınız. Dışarıda çoğu uyarı, öneri, ya da benzeri yazılarda kanji yazılımlarının üzerinde herkesin okuyabilmesi için hiragana yazılışı bulunuyor. Çünkü kanjilerde de bazen karıştırmalar ve yanlış okumalar olabilmektedir.


Bir sonraki yazıda, Gezilecek yerler, Akihabara, ücretsiz turlar, ucuza alışveriş(figür, manga, vs), promosyonlar ve bir kaç detaydan söz edeceğim.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder